Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Blog chmura tagów

Medyczna marihuana - co leczy, na co pomaga?

0
Medyczna marihuana - co leczy, na co pomaga?

W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co leczy medyczna marihuana i jakie dolegliwości z jej pomocą mogą zostać zredukowane. W Polsce legalna medyczna marihuana może zostać przepisana wyłącznie na receptę. Dostęp do niej mają wyłącznie osoby chorujące przewlekle na schorzenia lekooporne.

Na co pomaga medyczna marihuana?

Medyczna marihuana różni się składem i właściwościami od popularnej i nielegalnej w Polsce używki. Między marihuaną medyczną a zwykłą marihuaną z wysoką zawartością THC jest kilka zasadniczych różnic. Najistotniejszą z nich jest kwestia walidacji, czyli stężenia poszczególnych substancji czynnych zawartych w suszu rośliny, To od nich zależy to, czy marihuana zostanie uznana za medyczną, czy też nie. Właśnie dlatego nad procesem produkcji marihuany leczniczej, która jest sprzedawana w aptekach, stoi sztab specjalistów, którzy dbają o odpowiednią, zgodną z założeniami polskich przepisów walidację.

Można przyjąć, że działanie terapeutyczne marihuany medycznej będzie uzależnione od proporcji kannabinoidów zawartych w jednej dawce. Zakłada się, że aby osiągnąć podobny efekt do przyjęcia 1 grama zwykłej marihuany z wysoka zawartością THC (około 1%), trzeba zastosować około 10 gramów medycznej marihuany, w której poziom THC szacuje się na 0,1%.

Jednak badacze i naukowcy cały czas pracują nad zwiększeniem skuteczności i siły środków bazujących na tetrahydrokannabinolu. W przypadku oleju RSO, który jest najczęściej stosowany u chorych z poważnymi, przewlekłymi neurodegeneratywnymi oraz w przebiegu nowotworów, stężenie tetrahydrokannabinolu osiąga poziom 80–90%. Taki środek ma bardzo silne działanie, które może być zbyt mocne dla pacjentów, którzy wspomagają leczenie np. padaczki lekoopornej. To dlatego tak ważne jest, aby dopasowaniem medycznym do konkretnego schorzenia zajął się lekarz nieuprzedzony do alternatywnych sposobów terapii.

Jakie choroby leczy medyczna marihuana?

W branży medycznej nie funkcjonuje określenie leczenia medyczną marihuaną. Lekarze, przepisując ją na receptę, sugerują, że medyczna marihuana może nie wyleczyć lub leczyć, lecz wspomagać farmakologiczne leczenie, lub pomóc w uśmierzeniu bólu i innych dolegliwości, kiedy metody farmakologiczne zawodzą.

Na co pomaga medyczna marihuana? Dawkowanie a efekty działania

Jeszcze na samym wstępie należy podkreślić, że w świetle polskiego prawa i interpretacji medycznej, marihuana – nawet ta medyczna nie nosi znamion leku. Nie ma charakterystyki produktu leczniczego, a co za tym idzie – nie ma konkretnych wytycznych co do dawkowania w określonych przypadkach.

Większość lekarzy, którzy przepisują pacjentom medyczną marihuanę, zaleca, aby stopniowo zwiększać dawki aż do zauważenia skuteczności jej działania. Najłatwiej jest to zaobserwować np. przy łagodzeniu dolegliwości bólowych. W takim przypadku samodzielne miareczkowanie medycznej marihuany jest najłatwiejsze.

Na jakie choroby pomaga medyczna marihuana?

W Polsce medyczna marihuana jest przepisywana w procesie wspomagania leczenia i dolegliwości bólowych w przebiegu chorób neurologicznych, nowotworów itp. Znajduje szerokie zastosowanie w łagodzeniu bólu o bardzo wysokim natężeniu. Dlatego też stosowana jest u chorych zmagających się z bólami nowotworowymi i neuropatycznymi. Co więcej, medyczna marihuana może wspomagać łagodzenie skutków chemioterapii, a także poprawiać skuteczność leczenia chorób psychiatrycznych.

Wykazuje pozytywne działanie w przebiegu ADD, PTSD, ADHD itp. Jest również wykorzystywana przy:

 • łagodzeniu spastyczności w przebiegu SM (stwardnienia rozsianego),
 • zmniejszania epizodów padaczki lekoopornej,
 • zmniejsza drżenia mięśni w przebiegu Parkinsona,
 • może też zmniejszać częstotliwość ataków tików w przebiegu Tourette'a,
 • a także stosowana jest w łagodzeniu wyjątkowo silnych bóli migrenowych, które nie reagują na farmakoterapię.

To tylko kilka z przykładów, na co się leczyć medyczną marihuaną. Jej terapeutyczne zastosowanie jest dużo szersze i obejmuje również wspomaganie leczenia chorób oczu, układu urologicznego, rozrodczego itp.

Na zakończenie tekstu przypominamy, że w polskiej nomenklaturze medycznej, substancje, które nie zostały zakwalifikowane jako lek, nie mogą leczyć. Dlatego też w przypadku medycznej marihuany powinno się używać określenia – wspomaganie leczenia.

W naszej ofercie znajdziesz kolekcjonerskie nasiona marihuany, w tym także mocne nasiona marihuany. Dla osób, których interesują ciekawe okazy botaniczne marihuany medycznej, polecamy:

Zapraszamy do kontaktu.


Średnia ocen: 4.1 / 5.0

Na podstawie: 25 opinii

Komentarze do wpisu (0)

  • Kontakt
  • Katowice:
   ul. Roździeńskiego 188B, 40-208
   tel: 574-506-728

   Gdańsk:
   ul. Mariana Pelczara 14/1, 80-175
   tel: 571-385-425

   Warszawa:
   ul. Żyzna 11, 02-738
   tel: 571-384-921

  • Tel.:574-506-728
  • info@meganasiona.pl
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl