Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów

Konopia siewna a indyjska - jak odróżnić?

0
Konopia siewna a indyjska - jak odróżnić?

Zastanawiasz się, jak odróżnić konopie siewne od indyjskich? Początkujący kolekcjonerzy często mają problem, by rozróżnić te dwa rodzaje. Przeczytaj nasz wpis i poznaj najważniejsze różnice, które pozwolą Ci prawidłowo rozróżnić odmiany konopi.

 

 

 

Dlaczego istnieje potrzeba odróżnienia konopi siewnych od indyjskich?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wspomnieć, że kolekcjonerzy rozróżniają trzy główne gatunki konopi. Są to:

 • cannabis sativa (siewna),
 • cannabis indica (indyjska),
 • cannabis ruderalis (autokwitnąca).

Konopia siewna i konopia indyjska to najpopularniejsze gatunki, wybierane przez kolekcjonerów. Konopie dzikie rosną w warunkach naturalnych, m.in. w Azji czy na Bałkanach.

Każdy z tych gatunków ma zupełnie inne właściwości, wymagania uprawy, a przede wszystkim działania kolekcjonerskie. Jeśli chcesz osiągnąć konkretne efekty, musisz wiedzieć, w jaki sposób rozróżnić poszczególne rodzaje konopii.

Skutki hodowli nielegalnych konopi indyjskich

Hodowla konopi indyjskich w Polsce jest całkowicie zakazana. Za jej uprawę grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności, w przypadku znacznych ilości nawet do 8 lat. Wynika to głównie ze zwiększonej ilości THC (czynnika psychoaktywnego) w tych roślinach.

Warto też wiedzieć, że nasiona marihuany można w Polsce legalnie kolekcjonować, niezależnie od gatunku i rodzaju. Nielegalne jest kiełkowanie i zbieranie kwiatów konopi.

Różnice w wyglądzie konopi siewnych i indyjskich

Wiesz już, że istnieje cannabis indica i cannabis sativa (samosiejka). Jak rozpoznać te dwa gatunki po wyglądzie? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Wzrost rośliny

Zwróć uwagę na wysokość rośliny. Dojrzałe okazy konopi siewnej osiągają wysokość nawet do kilku metrów. Są wyższe i smuklejsze. Konopia indyjska rośnie do 1,5 – 2 metrów. Ma bardziej zagęszczoną budowę, przez co przypomina krzak. Wysokość okazów z rodziny konopiowatych może różnić się w zależności od klimatu i odmiany.

Kształt liści

Roślina konopi wytwarza liście, po których również możesz rozpoznać gatunek. W odmianach indica liście są szerokie, rozgałęzione na 7 liścieni. Z kolei sativa ma wąskie, cienkie liście. Tutaj liczba liścieni waha się od 3 do 9, ale najczęściej jest ich 5.

Kwiaty i pąki

Czym się różnią kwiaty i pąki? W gatunkach sativa kwiaty znajdują się na samej górze kwiatostanu. Nie mają okwiatu, czyli zewnętrznej warstwy. Kwiatostany indica pokryte są grubszą warstwą żywicy. Jest bardziej zbity. Z żeńskich kwiatów odmian indica wytwarza się marihuanę o właściwościach psychoaktywnych.

Kolory i konsystencja łodygi

Czym różnią się konopie indyjskie i siewne? Oczywiście kolorem łodygi. Indyjskie odmiany mają znacznie ciemniejszy, mocno zielony kolor. Łodyga konopi siewnej jest jasnozielona.

Różnice w zastosowaniach konopi siewnych i indyjskich

Konopie siewne i konopie indyjskie mają różne zastosowanie w wielu dziedzinach.

Zastosowania konopi siewnych

Konopie siewne wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych. Wytwarzana z nich jest również marihuana medyczna do celów leczniczych. Ze względu na szerokie zastosowanie w większości krajów jej uprawa jest legalna.

Zastosowania konopi indyjskich

Z konopi indyjskich pozyskiwana jest marihuana o wysokiej zawartości THC, które ma działanie psychoaktywne. Wykorzystywana jest głównie do celów rekreacyjnych i medycznych. Jak rozpoznać dobrą marihuanę? Wystarczy rozróżnić konopie i wskazać gatunek indica. Susz będzie lepił się od olejków konopnych. Wynika to z właśnie z cech gatunkowych.

Metody odróżnienia konopi siewnych od indyjskich

Wiesz już, że konopia indyjska różni się od konopi siewnej. Jakie są dokładne metody na sprawdzenie podgatunku? To m.in:

 • analiza wyglądu rośliny – na podstawie wysokości, koloru czy kwiatostanu możesz rozpoznać, do jakiego gatunku należy dany okaz,
 • czas kwitnienia – cannabis indica kwitnie znacznie krócej,
 • badanie THC – określa psychoaktywne THC w roślinie,
 • testy laboratoryjne – dokładna analiza składu rośliny.

Są to sprawdzone metody, opierające się na badaniach naukowych.

Hodowla konopi siewnych

Konopie siewne są doceniane nie tylko przez kolekcjonerów, ale i przez budownictwo, włókiennictwo czy przemysł. Szczególną popularnością cieszy się medyczna marihuana, w tym cannabis sativa L, coraz częściej wykorzystywana również w Polsce. Czy można założyć hodowlę konopi siewnych w Polsce? Odpowiedź Cię zaskoczy. Tak, można.

Legalność hodowli konopi siewnych

Hodowla konopi siewnych, w przeciwieństwie do indyjskich, jest legalna. Może być jednak uprawiana tylko na potrzeby konkretnych branż. Aby jednak założyć hodowlę, należy uzyskać odpowiednie pozwolenia.

Jak odróżnić konopie siewne od indyjskich?

Konopia konopi nierówna. Znasz już główne różnice. Zgłębiaj temat konopi, który może stać się Twoim hobby. Zacznij od kolekcjonowania nasion. Polecamy nasz sklep, w którym znajdziesz wartościowe, sprawdzone produkty. Mamy między innymi nasiona Dutch Passion, Royal Queen Seeds i nasionka wielu innych, renomowanych producentów.


Średnia ocen: 4.9 / 5.0

Na podstawie: 13 opinii

Komentarze do wpisu (0)

  • Kontakt
  • Katowice:
   ul. Roździeńskiego 188B, 40-208
   tel: 574-506-728

   Gdańsk:
   ul. Mariana Pelczara 14/1, 80-175
   tel: 571-385-425

   Warszawa:
   ul. Żyzna 11, 02-738
   tel: 571-384-921

  • Tel.:574-506-728
  • info@meganasiona.pl
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl