Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Blog chmura tagów

Historia delegalizacji marihuany

0
Historia delegalizacji marihuany

Historia delegalizacji marihuany kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Oczywiście nie sposób ich wszystkich ująć w jednym artykule, ale z pewnością warto przyjrzeć się temu, jak ramowo ten proces przebiegał. Sprawdźmy, jak krok po kroku kształtowała się historia prohibicji marihuany na świecie.

Historia – legalizacja marihuany i jej kryminalizacja

Medyczne zastosowanie konopi było znane już od czasów starożytności. Już wtedy roślina uznawana była za środek uśmierzający dolegliwości bólowe i pomagający w leczeniu innych chorób. W kolejnych latach, wraz z rozwojem medycyny i syntetycznej farmakologii, naturalne środki lecznicze zeszły na dalszy plan, aż w końcu postanowiono niemal całkowicie wykluczyć z wykorzystania w medycynie. Jednak to nie to było powodem delegalizacji marihuany. Zacznijmy od początku…

Historia prohibicji marihuany – jak ten temat wyglądał na przestrzeni lat?

Jak wspomnieliśmy, delegalizacja marihuany jest zagadnieniem, które bynajmniej nie towarzyszy nam od wczoraj. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym kalendarium, w którym przedstawiamy istotne daty związane z tematem prohibicji marihuany.

  • 1906 rok – ówczesny prezydent USA Theodore Roosevelt wprowadza ustawę, w której konopie indyjskie zostają traktowane na równi z innymi używkami: nikotyną, kokainą i alkoholem.
  • 1910 – mniej więcej w tym roku susz konopi indyjskich zyskuje miano marihuana.
  • 1920 – konopie indyjskie zostają zakazane w 14 stanach USA.
  • 1920-1930 – amerykańska prasa prowadzi politykę medialną przeciwko marihuanie. Powstają artykuły, plakaty i inne „reklamy” przedstawiające tę używkę jako śmiercionośną truciznę, która sieje społeczne spustoszenie.
  • 1930-1940 – po okresie alkoholowej prohibicji powstaje Biuro ds. Walki z Narkotykami i rozpoczyna się propaganda przeciw konopiom indyjskim z problemami mniejszości rasowych w tle.
  • 1936 – amerykański rząd publikuje bardzo głośny film propagandowy „Reefer Madness”, przedstawiający konopie indyjskie jako poważne zagrożenie dla życia, bezpieczeństwa i zdrowia całego społeczeństwa.
  • 1937 – w USA wchodzi ustawa, która nakłada olbrzymie podatki i kary nawet do 30 000 dolarów na podmioty, które zajmowały się dystrybucją produktów z zawartością konopi indyjskich.
  • 1940-1943 – Rząd Stanów Zjednoczonych podejmuje decyzję o podziale konopi na włókniste i indyjskie, przy czym konopie włókniste uznaje się za legalne. Rząd postanawia zachęcać rolników do sadzenia konopi siewnych, oferując niemałe dotacje na ich uprawę.
  • 1951 – w USA za posiadanie lub sprzedaż konopi indyjskich wprowadzona zostaje kara więzienia.
  • 1956 – posiadanie substancji psychoaktywnych, w tym marihuany uznawane zostaje za przestępstwo.
  • 1964 – rozpoczynają się badania nad związkiem THC. Pionierem, który wyizolował i opisał ten związek jest dr Raphael Mechoulam.

Od tego czasu, mimo wielu protestów i sprzeciwów marihuana pozostaje nielegalna w wielu krajach świata.

W celach rekreacyjnych można jej używać w krajach takich jak np. Australia, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Czechy, Indie, Izrael, Jamajka, Meksyk, Holandia, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Urugwaj i Indie oraz, nadal, w niektórych stanach w USA.

Co ciekawe, w Polsce, na samym początku komunizmu zarówno uprawa, jak i posiadanie konopi były legalne. Jednak konopie siewne wykorzystywano głównie do celów przemysłowych. W 1985 roku zakazano uprawy konopi siewnej bez uprzednio uzyskanej zgody organów nadzorczych. Jednocześnie warto podkreślić, że obecnie w Polsce uprawa konopi innych niż włókniste jest dozwolona wyłącznie w instytutach badawczych nadzorowanych przez Ministra właściwego do spraw rolnictwa. Celem takiej uprawy musi być uzyskanie surowca przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych.

Jeśli interesuje Cię botanika i zbierasz nasiona konopi, to sklep MegaNasiona jest odpowiednim miejscem dla Ciebie. W naszej ofercie znajdziesz kolekcjonerskie nasiona marihuany. Proponujemy między innymi:

Zapraszamy do kontaktu.


Średnia ocen: 4.6 / 5.0

Na podstawie: 11 opinii

Komentarze do wpisu (0)

    • Kontakt
    • Katowice:
      ul. Roździeńskiego 188B, 40-208
      tel: 574-506-728

      Gdańsk:
      ul. Mariana Pelczara 14/1, 80-175
      tel: 571-385-425

      Warszawa:
      ul. Żyzna 11, 02-738
      tel: 571-384-921

    • Tel.:574-506-728
    • info@meganasiona.pl
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl