Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów

Waporyzacja

0
Waporyzacja

 

 

 

 

 

Waporyzacja marihuany to sposób spożywania marihuany przez inhalację, aby uzyskać wysoki poziom lub uzyskać korzyści terapeutyczne z marihuany. Waporyzacja marihuany zachodzi w niższej temperaturze niż spalanie, które ma miejsce podczas palenia marihuany.

Vaping nie wykorzystuje płomienia, ale metody ogrzewania zwane konwekcją i przewodzeniem, które regulują temperaturę, aby konopie nie paliły się i nie wytwarzały dymu. Para często nadaje pełniejszy smak i płynniejszy wdech niż dym.

Podczas palenia i spalania płomień, taki jak zapalniczka lub zapałka, jest przykładany bezpośrednio do kwiatu konopi, wytwarzając dym i ostrzejsze uderzenie.

Waporyzatory z pewnością nigdzie się nie wybierają, ale niewielu konsumentów wydaje się rozumieć, skąd się wzięły, jak działają i co mogą zaoferować nowym konsumentom lub tym, którzy są zmęczeni innymi metodami konsumpcji. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wapowaniu marihuany.
Historia waporyzacji konopi

Przez większość naszego tysiącletniego związku z konopiami indyjskimi ludzie spożywali je w najbardziej prosty i przystępny sposób: paląc. Po drodze znaleźliśmy sposoby na wchłanianie go za pomocą nalewek i naparów, takich jak bhang, i skondensowanie go w mocniejsze formy, takie jak haszysz. Potem wynaleźliśmy waporyzację.

W ciągu ostatnich kilku dekad zainteresowanie technologią wapowania gwałtownie wzrosło, głównie ze względu na nasze zamiłowanie do tytoniu i nikotyny oraz poszukiwanie zdrowszych metod inhalacji. Jeden z pierwszych zgłoszonych patentów na elektroniczny waporyzator do związków roślinnych pochodzi od Josepha Robinsona w 1927 roku.

W XX wieku podjęto inne starania, w tym urządzenie autorstwa wynalazcy plastrów nikotynowych Jed Rose, mające na celu znalezienie rozwiązania minimalizującego negatywne skutki zdrowotne tytoniu. W 1993 roku szaman z Cherokkee, Eagle Bill, wynalazł Shake and Vape, fajkę do odparowywania marihuany.

W 2000 roku Storz i Bickel wypuścili pierwszą wersję Volcano Vaporizer. W 2003 roku chiński przedsiębiorca Hon Lik wynalazł e-papierosa. W ciągu dekady waporyzatory oleju z konopi trafiały na półki ambulatoryjne, a dabbing marihuany ponownie pojawił się w kręgach koneserów po tym, jak został stłumiony w latach 70. Dzisiaj wapowanie to tylko kolejna opcja konsumpcji konopi indyjskich, a wkłady i waporyzatory jednorazowe zarobiły ponad 2 miliardy dolarów tylko w 2021 roku.

 


Korzyści z wapowania marihuany

Sam wynalazek waporyzacji wynikał z przekonania, że jest zdrowszy niż palenie tytoniu lub konopi indyjskich i wdychanie rakotwórczego dymu. Większość ludzi decyduje się dziś na waporyzację, ponieważ postrzega zagrożenie dla zdrowia jako mniejsze.

Ludzie lubią również bardziej dyskretne urządzenia, które są przenośne i mogą być używane bez ostrego aromatu dymu z chwastów w powietrzu lub na ich osobie. Dodatkowo kontrolowane, niskie temperatury pozwalają na większą aktywację kannabinoidów i terpenów, zanim zostaną wypalone. Niektórzy sugerują, że wapowanie daje silniejsze efekty niż palenie, a waporyzatory na bazie oleju oferują również większą moc niż kwiat konopi.

Ale jest pewien spór. Dym z konopi, jak każda palona substancja, zawiera substancje rakotwórcze, które mogą wpływać na czynność płuc i odporność, ale kwestia tego, czy wapowanie jest zdrowsze, jest dyskusyjna.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan dowodzi, że waporyzacja marihuany jest jeszcze bardziej szkodliwa niż palenie trawki, a nawet papierosów. Nasz własny artykuł z 2022 roku również kwestionuje ten pomysł. Ponadto palacze marihuany mają tendencję do utrzymywania swoich uderzeń dłużej niż palacze papierosów, więc ekspozycja jest zwiększona.

Ale ponieważ konopie indyjskie pozostają substancją nielegalną na poziomie federalnym, trudno jest zbadać długoterminowe skutki wapowania i potrzebne są dalsze badania.
Jak działają waporyzatory?

Waporyzatory do suszu mogą waporyzować suche kwiaty i/lub koncentraty oraz wykorzystywać jeden z dwóch procesów cieplnych: przewodzenie lub konwekcję. Każdy ma swoje wady i zalety.
Przewodzenie

Przewodzenie to ogrzewanie substancji poprzez bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła. Pomyśl o tym jak o patelni: podgrzewasz patelnię, a jedzenie na patelni się gotuje.

W waporyzatorach przewodowych źródłem ciepła jest zwykle ceramiczny lub metalowy element ogrzewany elektrycznie. Na przykład w waporyzatorze Pax kwiaty lub daby są pakowane w komorę, komora się nagrzewa, która wchodzi w kontakt z konopiami indyjskimi, tworząc parę, którą następnie wdychasz.

Większość waporyzatorów do chwastów wykorzystuje ogrzewanie kondukcyjne, w tym waporyzatory. Przewodzenie pozwala na szybkie nagrzewanie, ale może nie nagrzewać produktu równomiernie, ponieważ może nie dotykać całego materiału. Przewodnictwo może spalić materiał, ponieważ wchodzi z nim w bezpośredni kontakt.
Konwekcja

Waporyzatory konwekcyjne działają pośrednio – podgrzewany element nigdy nie styka się z suszem ani koncentratem, a raczej podgrzewa powietrze w komorze z ziołem, które następnie wytwarza parę.

Pomyśl o tym jak o piekarniku, w którym stale krąży gorące powietrze, rozprowadzając je równomiernie w całym produkcie. Waporyzatory konwekcyjne do chwastów często nagrzewają się dłużej, ale ryzyko spalenia chwastów jest mniejsze.
Długopisy i atomizery

Wkłady Vape Pen ogrzewają się przez przewodzenie. Wkład z olejem konopnym ma element grzejny zwany atomizerem, zwykle knot, cewkę ceramiczną lub metalową płytkę. Urządzenie bateryjne jest przykręcone do wkładu pełnego oleju, który zasila i ogrzewa atomizer, odparowując olej, który następnie wdychasz przez ustnik.

Dowiedz się więcej o waporyzatorach w anatomii waporyzatora.

Rodzaje waporyzatorów


Zdecydowanie najpopularniejszą opcją wapowania marihuany jest waporyzator. Jest dyskretna, silna, przenośna i niedroga, a także stanowi ogromną część rynku konopi indyjskich.

Niestety, prohibicja konopi indyjskich i nielegalny rynek pozwoliły na rozprzestrzenianie się fałszywych wkładów vape, które nie są testowane laboratoryjnie ani regulowane. Pamiętaj, aby kupować wkłady do waporyzatorów chwastów tylko od licencjonowanych aptek i renomowanych producentów, ponieważ mogą one być cięte szkodliwymi substancjami.

Oto, jak znaleźć najlepsze pióro do waporyzacji dla siebie i jak rozpoznać fałszywe cart do waporyzacji.
Przenośny

Przenośne waporyzatory przeszły długą drogę w ciągu zaledwie dekady. Ich popularność wywodzi się z wynalezienia Pax 1 przez firmę Pax Labs, wprowadzonego na rynek w 2012 roku. Waporyzator ten został zaprojektowany do użytku z suchymi kwiatami, a nowsze modele pozwalają również na waporyzację koncentratów w różnych temperaturach. Waporyzatory Pax wykorzystują ogrzewanie kondukcyjne, ale inne waporyzatory przenośne mogą wykorzystywać konwekcję lub ich połączenie.
Blaty

Te duże waporyzatory nie mogą być wynoszone poza dom i wymagają prądu i/lub baterii. Najbardziej znanym waporyzatorem stołowym jest Volcano, wynaleziony w Niemczech i spopularyzowany w Ameryce Północnej 20 lat temu.

Większość waporyzatorów stołowych to waporyzatory konwekcyjne, które mogą wytworzyć dużą ilość pary z niewielkiej ilości suszu.

 


Wapowanie kwiatów konopi vs. koncentraty

Kwiat jest nadal najpopularniejszym produktem z konopi indyjskich i większość ludzi nadal go pali, ale waporyzacja kwiatów jest bardziej opłacalna i pozwala skoncentrować się na profilu smakowym i unikalnych cechach konkretnej odmiany. Podczas waporyzacji kwiatów nie będziesz musiał zajmować się dymem z trawy ani zapachem utrzymującym się na ubraniach.

Możesz także dostosować temperaturę, aby jak najlepiej wykorzystać kwiat i jego wpływ na ciebie, ponieważ różne związki mają różne temperatury dekarboksylacji.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z wapowaniem kwiatów, oto nasze ulubione waporyzatory do kwiatów.

Waporyzatory do koncentratów, czyli e-rigi, takie jak Puffco Peak, pozwalają na łatwe dabowanie. Dabbing to forma waporyzacji, która wykorzystuje wodę do płynniejszego uderzenia.

Koncentraty są znacznie silniejsze niż kwiaty, z poziomem THC między 50-80% THC, podczas gdy kwiaty mieszczą się w zakresie 15-25% THC.


Najlepsze temperatury do wapowania marihuany

Większość ludzi waporyzuje kwiaty i koncentraty o wiele za gorąco. Na przykład nigdy nie powinno się palić w temperaturze 710ºF(376C), pomimo mitu, że termin „710” pochodzi od temperatury.

Aby waporyzować kwiaty wystarczająco gorąco bez uszczerbku dla haju, ustaw temperaturę między 162C-220C. Zalecamy rozpoczęcie od niskiej temperatury i stopniowe zwiększanie temperatury do własnych upodobań, aby nie zrujnować kwiatu.

Koncentraty mają mniej materiału roślinnego niż proste kwiaty, więc możesz iść wyżej, między 205C-315C. Ale wielu entuzjastów dabheadów twierdzi, że przekroczenie temperatury 260C zagrozi pełnemu spektrum smaku i równowadze kannabinoidów i terpenów w twoich dabach. W waporyzatorze do koncentratów zawsze powinien pozostać osad do wytarcia — jeśli go spalisz, zmniejsz temperaturę.
Jesli jednak wolisz tradycyjne metody zażywania ponizej przedstawiamy:

Palenie jest najstarszą formą spożywania konopi indyjskich i do dziś jest najpopularniejszą metodą. W starożytności jednym z najwcześniej zarejestrowanych zastosowań konopi była grupa ludzi zwanych Scytami, mieszkająca w Azji Środkowej około 600 pne – 400 ne. Znani byli z rzucania marihuany na gorące kamienie w namiocie i wdychania dymu.

Obecnie kwiat konopi jest najczęściej sprzedawanym produktem z konopi indyjskich. Palenie tego kwiatu w skrętach, fajkach lub bongach to jedne z najpopularniejszych sposobów spożywania trawki.

Prawdopodobnie najprostszym sposobem na konsumpcję, palenie, wszystko czego potrzebujesz to trochę trawki, urządzenie i zapalniczka, i gotowe.

Dowiedz się wszystkiego o różnych sposobach palenia trawki poniżej.

W jaki sposób dym z konopi jest wchłaniany przez organizm?

Po zaciągnięciu się jointa lub bonga wdychany dym przemieszcza się z ust do płuc. Wnętrze twoich płuc jest wyłożone milionami pęcherzyków płucnych zwanych pęcherzykami płucnymi i razem mają ogromną powierzchnię.

Związki zawarte w dymie z konopi indyjskich, takie jak THC, dostają się do krwioobiegu przez worki powietrzne w płucach, docierając najpierw do mózgu, a następnie do reszty ciała.

Dzieje się to w ciągu kilku sekund, a konsument marihuany prawdopodobnie odczuje skutki palenia w ciągu kilku minut.
Różne sposoby palenia trawki

Metody wędzenia nie ewoluowały zbytnio od czasów naszych przodków. Metody te istnieją od setek, jeśli nie tysięcy lat i nadal są jednymi z najpopularniejszych sposobów spożywania kwiatów.

Metody palenia obejmują:

    Rolling (joint, blunt i spliff)
    Fajki
    Bongo

Każdy ma swoje wady i zalety i zapewnia inne wrażenia.

 


Jointy są prawdopodobnie najbardziej klasycznym sposobem palenia trawki. Inne sposoby na zwijanie marihuany obejmują blunty i spliffy, które zawierają tytoń. Przenośne i wszechstronne, te bułki można spożywać niemal wszędzie za jednym ruchem zapałki.


Kiedyś ty lub ktoś, kogo znałeś, musiałeś mieć umiejętności, aby go rzucić, ale teraz nie jest to możliwe wraz z pojawieniem się reklam przed filmami.
Fajki są prawdopodobnie najpopularniejszym urządzeniem do palenia, ponieważ są małe, przenośne, wygodne i łatwe w użyciu. Po prostu rozdrobnij trochę zioła, zapakuj miskę, podpal ją i wdychaj.

Są dostępne w różnych materiałach i mają wiele kształtów i rozmiarów oraz ceny.

Dmuchanie fajek stało się formą sztuki, podczas gdy inne fajki są cenione za swoją funkcjonalność.


Bonga są również dostępne w różnych stylach i wzorach, a fajki zwykle stają się bardziej wyrafinowane, ponieważ zawierają wodę i potrzebują do niej komory.

Dodatek wody chłodzi dym, sprawiając, że uderzenia są gładsze i czystsze, ale nie ma pewności, czy działa jako skuteczny filtr dla szkodliwych substancji.

Smak

Palenie kwiatów to najczystszy, najbardziej podstawowy sposób spożywania marihuany — nie została ona zmieniona ani przekształcona w daby, produkty spożywcze ani inne produkty i pozwala posmakować smaku odmiany. Hodowcy mają również różne praktyki uprawy, które mogą ujawnić się w smaku kwiatów.
Różnorodność szczepów

Możesz cieszyć się różnymi odmianami szczepów oraz różnymi smakami i efektami, które każdy z nich ma do zaoferowania podczas palenia kwiatów. Inne produkty z konopi indyjskich mogą być mieszanką wielu szczepów.
Rytuał sesji

Nie ma to jak zapalić jointa, zapakować miskę i rozdać ją kręgowi przyjaciół lub usiąść na kanapie i wziąć bongo podczas oglądania filmu. Niezależnie od rytuału, metody palenia nadają się do jednego, podczas gdy inne formy, takie jak artykuły spożywcze, nalewki i środki miejscowe, nie. Sesja może być sposobem na spędzenie czasu i nawiązanie więzi z innymi palaczami.

Zwijanie może być również rytuałem — zwijanie jointa lub blanta zajmuje trochę czasu, co jest częścią doświadczenia, którego brakuje w innych metodach konsumpcji.


Średnia ocen: 4.8 / 5.0

Na podstawie: 28 opinii

Komentarze do wpisu (0)

  • Kontakt
  • Katowice:
   ul. Roździeńskiego 188B, 40-208
   tel: 574-506-728

   Gdańsk:
   ul. Mariana Pelczara 14/1, 80-175
   tel: 571-385-425

   Warszawa:
   ul. Żyzna 11, 02-738
   tel: 571-384-921

  • Tel.:574-506-728
  • info@meganasiona.pl
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl